Renowacja i dokumentacja polskich nagrobków po byłym polskim osiedlu Masindi (Uganda) oraz inwentaryzacja kościoła.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Miejsca Pamięci Narodowej Za Granicą w 2022 r. przyznało Fundacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie „Pro Universitatis” grant na realizację projektu pt. „Renowacja i dokumentacja polskich nagrobków po byłym polskim osiedlu Masindi (Uganda) oraz inwentaryzacja kościoła”.
Misja naukowa realizowana będzie pod kierownictwem prof. Huberta Chudzio we współpracy z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Ambasadą RP w Nairobi.  Projekt zakłada renowację i dokumentację polskiej nekropolii w Nyabyeya i kwatery w Nyamegita oraz inwentaryzację kościoła w Nyabyeya. Są to pozostałości po obecności polskich uchodźców wojennych w osiedlu Masindi w latach 40. XX wieku. Szerzej na temat polskich cmentarzy w Afryce patrz: www.polskiecmentarzewafryce.up.krakow.pl
Zadanie finansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.