Projekt ratunkowy cmentarza polskich uchodźców (Sybiraków) z lat 1942-1947

Niezwykle ciężki projekt ratunkowy cmentarza polskich uchodźców (Sybiraków) z lat 1942-1947 zakończył się pełnym powodzeniem. Misji Uniwersytetu Pedagogicznego (Fundacja Uniwersytetu Pedagogicznego „Pro Universitatis” i Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP), dzięki autorskiej dokumentacji z 2009 roku, udało się m. in. przywrócić nazwiska na 8. grobach okradzionych niedawno z imiennych tabliczek. Zniszczone i popękane nagrobki zostały oczyszczone, obudowane, odrestaurowane i zabezpieczone na następne dziesiątki lat. Skradzionego polskiego orła z pomnika głównego udało się odzyskać (znalazł oraz przekazał go naszej ekspedycji miejscowy katecheta – kościelny) i wrócił on na swoje miejsce. Wykonano profesjonalną architektoniczną dokumentację polskiego kościoła, która w przyszłości posłuży również do jego renowacji.

W ekspedycji wzięli udział historycy, konserwator i architekt. Pod ich nadzorem olbrzymią pracę wykonali miejscowi ugandyjscy robotnicy i mieszkańcy Nyabyeya. Projekt nie miałby szans powodzenia bez pomocy polskich misjonarzy OO. Franciszkanów na czele z o. Wojciechem Ulmanem.  Efekt jest niezwykły i bardzo ważny dla zachowania polskiego dziedzictwa narodowego.

Prace na nekropolii sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.